Magazine

Adrichalim

Waiting for somebody to like it
Do you?

Wystawa o izraelskich architektach polskiego pochodzenia.

W ramach Tygodnia z Architekturą, organizowanego przez Oddział Warszawski SARP, warto zobaczyć wystawę „Adrichalim” (hebr. „architekci”).

Praktycznie nierozpoznany pozostaje do dziś dorobek architektów żydowskich, którzy wyjechali z Polski w XX wieku i stali się ikonicznymi postaciami architektury izraelskiej. Ich realizacje należą do najwybitniejszych przykładów architektury modernistycznej, budowanej najpierw w Palestynie, potem w Izraelu. Ten brak opracowania ich dorobku dziwi, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę skalę realizacji i jakość osiągnięć takich postaci jak Arieh Sharon (wykształcony w Bauhausie), Samuel Bickels (studiował architekturę we Lwowie), czy urodzony w Krakowie wybitny i aktywny do dziś Zvi Hecker, którego projekty prezentowało na wystawie monograficznej latem tego roku Muzeum Architektury we Wrocławiu.

„Leksykon architektów pochodzących z Polski działających w Palestynie i Izraelu w XX wieku”, z którego pochodzą prezentowane na wystawie ilustracje, to pierwsza próba zebrania i opisania ich imponującego dorobku. Biogramy architektów opracowane zostały przez zespół składający się ze studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (Franciszek Morka, Iwona Pawlak, Urszula Prokop, Zuzanna Rosińska, Jan Sienkiewicz), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Igor Bloch, Anna Łyszcz).

Zgromadzony materiał nie wyczerpuje tematu, jest jego wstępnym opracowaniem, a kontynuowany przez instytucję mogącą uruchomić znaczne środki, potencjały badawcze i naukowe, może przynieść dogłębne opracowanie.

Wystawę można oglądać w dniach 29.09-4.10., pawilon SARP, Foksal 2
Prezentacja projektu: 4.10 (niedziela), g.16.00, pawilon SARP, Foksal 2
Leksykon ukaże się drukiem w październiku.