Articles

Kaaskasowy język

by Magdalena Linke
42 people like it
Do you?

– Po prawie dwóch latach stać nas na własne studio i finansowanie nowych kolekcji z tego, co uda nam się zarobić na poprzednich – co w Polsce nie jest wcale oczywiste – mówi Kasia Skórzyńska z KAASKAS.

Jak oceniasz kondycję swojej marki po prawie 2 latach od jej założenia?

Można powiedzieć, że jesteśmy na fali wznoszącej. Mamy coraz więcej klientów indywidualnych, ale i coraz więcej butików z Polski i świata zgłasza się do nas z propozycją współpracy.

I myślę, że już w przyszłym roku nasza marka będzie gotowa, żeby w takie zagraniczne współprace wejść. Po prawie dwóch latach stać nas na własne studio i finansowanie nowych kolekcji z tego, co uda nam się zarobić na poprzednich – co w Polsce nie jest wcale oczywiste. Uważam to za nasz wielki sukces.

150907_kaaskas4219

W jaki sposób przygotowujesz nową kolekcję, co ją poprzedza i jak długo trwa ten proces?

KAASKAS to marka o dość ukierunkowanym stylu, który nie zmienia się całkowicie z sezonu na sezon. Mamy już nasze bazy, na których budujemy kolejne kolekcje, dzięki czemu są one spójne i widać w nich wspólną myśl projektową. Zazwyczaj zaczynam cały proces od stworzenia sobie rodzaju wizualnej mapy inspiracji – obrazów, które z różnych powodów wydają mi się ciekawe. I potem powoli sobie to filtruję, wyciągam różne rzeczy, które mogę zinterpretować w ubraniu – w konstrukcji, detalach czy princie. Cały proces wykonawczy trwa mniej więcej 3 miesiące. Ale pomysły w mojej głowie pojawiają się znacznie wcześniej.

O czym myślałaś przygotowując nową kolekcję? 

Przy kolekcji EARLY COLOR większą część mojego moodboardu zajęły zdjęcia dwóch fotografów amerykańskich – Saula Leitera i Williama Egglestona, prekursorów fotografii kolorowej, na wystawie których miałam szczęście być w zeszłym roku w Paryżu. Wiele z ich zdjęć przedstawia kobiety w różnym wieku, zawsze w niewymuszony sposób eleganckie i dystyngowane. Chciałam ten styl przełożyć na nasz kaaskasowy język, który opiera się na dość prostych, czasem wręcz ascetycznych formach. Moją uwagę zwróciły też detale strojów tych bohaterek oraz duża odwaga w łączeniu przez nich wzorów i kolorów.

Jakie są dwa najważniejsze elementy, które wyróżniają Twoje ubrania na jesień/zimę?

Zdecydowanie detale w kształcie koła oraz charakterystyczne cięcia i panele zastosowane w koszulach i sukienkach.

150907_kaaskas4490

Od kiedy kolekcja będzie w sprzedaży? Gdzie będzie można dostać Twoje ubrania?

Na dniach rusza nasz nowy sklep internetowy. Poza tym kolekcja jest również dostępna na platformie SHOWROOM i jak zwykle jesteśmy w Napie na Mysiej 3 i w Kyosku na Koszykowej 1. Od zeszłej kolekcji nasze ubrania można znaleść także w Jolli Boutique we Wrocławiu.