Articles

Polonauts – dyplomowa kolekcja Eweliny Czaplickiej-Ruduchy

Waiting for somebody to like it
Do you?

Ewelina Czaplicka-Ruducha z wyróżnieniem skończyła studia na Katedrze Mody warszawskiej ASP. Na warsztat wzięła modę męską, a punktem wyjścia jej dyplomowej kolekcji stał się film o próbie podboju kosmosu przez Zambijczyków. 11 czerwca o 21 na Wydziale Wzornictwa ASP odbędzie się pokaz wszystkich tegorocznych kolekcji studentów Katedry Mody, a my prezentujemy rozmowę i sesję kolekcji Eweliny.

zdjęcia: Monika Kmita
stylizacja: Michał Koszek
modele: Remi Urant i Vin Milton

 

Jak powstawała kolekcja?

Inspiracją do kolekcji Polonauts były film dokumentujący przygotowania Zambijczyków do lotu na Marsa. Ta prawdziwa, choć zupełnie nieprawdopodobna, historia miała swój początek 1964 roku, kiedy to Zambia odzyskała niepodległość i chciała udowodnić swoją potęgę, biorąc udział w międzynarodowym wyścigu kosmicznym. Film bazuje na przekonaniu, że nikt nigdy nie da wiary w to, że czarnoskóry człowiek wyląduje kiedykolwiek na Marsie. Ta historia była dla mnie taką utopijną, melancholijną wizją pragnienia, żeby znaleźć się gdzieś daleko. W momencie kiedy szukałam inspiracji do mojej kolekcji, wybrzmiał dotkliwie kryzys uchodźczy i uświadomiłam sobie, że przeprawa tych ludzi do europy środkowej, Polski, musi być równie abstrakcyjna, co odyseja kosmiczna. Ta inspiracja towarzyszyła nam również przy sesji zdjęciowej.

Dlaczego twoja dyplomowa kolekcja to moda męska?

Być może dlatego, że w modzie męskiej jest znacznie więcej ograniczeń, tabu, to fascynujące dlaczego niektóre kroje, kolory czy detale zarezerwowane są tylko dla kobiet.  Nie zależy mi na kreowaniu sfeminizowanego wizerunku mężczyzny, raczej poszerzaniu pola jego wrażliwości, ekspresji.

Opowiedz o sesji zdjęciowej, która prezentuje kolekcję.

Na tą sesję złożyły się talent i ogromna pasja kilku osób, w zasadzie nie wiem jak to się stało, ale to był wspaniały i bardzo inspirujący dzień. Miejsce, które zaproponowała Monika Kmita okazało się być idealnym tłem do tej historii, czułam się jakbyśmy naprawdę wylądowali na jakiejś obcej planecie.

Jakie masz dalsze plany?

Dzisiaj pokaz na Wydziale Wzornictwa ASP. Pracuję także nad pokazem mody, który odbędzie się 18 czerwca w MuzeumWarszawskiej Pragi z okazji festiwalu rzemieślników. Za chwilę pewnie będę szukała pracy, mam też kilka projektów związanych z współpracą z rzemieślnikami, cieszę się będę mogła się tym teraz zająć.