LPP, polish brand, koncern LPP, Reserved, praca w LPP, work in Poland, young polish designers

Articles

Poznaj branżę mody od wewnątrz: Młodzi projektanci w LPP

by Michał Koszek
Waiting for somebody to like it
Do you?

Liczy się wytrwałość, elastyczność, logiczne myślenie, ale też wyobraźnia i samodzielność – twierdzi Natalia, która od kilku miesięcy pracuje w LPP, polskim liderze na rynku odzieżowym. Zarówno ona, jak i Roksana, która zasila skład Reserved, i Jakub z MOHITO, nie tylko odkrywają coraz to nowe zasady projektowania, rozwijają swoje skrzydła pod okiem fachowców i wiedzę teoretyczną przekuwają w praktykę, ale też najzwyczajniej w świecie dobrze spędzają czas w zgranym zespole. Niemożliwe? A jednak. Sprawdźcie, jak wygląda praca młodego projektanta w firmie o międzynarodowym zasięgu.

Od zawsze interesowali się modą. Roksana miała obsesję na punkcie second-handów
– najlepsze sztuki przerabiała i tworzyła z nich nowe stylizacje. Jakubowi pasję do mody zaszczepiła mama, także projektantka, a Natalia odnalazła swoją drogę w projektowaniu ubioru. Dla nich wszystkich praca w LPP okazała się strzałem w dziesiątkę. „Ojej, tu są same dziewczyny”, pomyślała tylko Roksana, gdy po raz pierwszy przekroczyła próg biura, ale szybko się zaaklimatyzowała i dzięki przyjaznej ekipie, szybko wdrożyła w system pracy. Podobnie było z Natalią, od razu doceniła profesjonalizm ludzi, z którymi przyszło jej obcować. Jakub był z początku trochę przerażony nową sytuacją, ale intuicyjnie czuł, że chce być jej częścią.

lamode-DSC_3046

Natalia odnalazła swoją drogę w projektowaniu ubioru. Dziś pracuje dla marki SiNSAY

Od razu wpadli w wir pracy. Projektują ubrania, dobierają dodatki, analizują trendy, komentują pilotażowe wzory, sprawdzają ich jakość, przygotowują dokumentację projektową, badają konkurencję, wyjeżdżają na różnego typu targi (np. paryskie Premiere Vision – największe na świecie targi tkanin i materiałów), rozwijają umiejętności techniczne, takie jak ilustrowanie za pomocą programów graficznych, i asystują głównym projektantom. A ci dzielą się swoją wiedzą, nakręcają do kreatywnego działania i słuchają. Tłumaczą, jak wygląda proces produkcyjny na masową skalę, uczą dokonywania analizy trendów z uwzględnieniem profilu klienta i potencjału sprzedażowego produktu.
– Wymieniamy się punktami widzenia, konfrontujemy stanowiska, wyrażamy zdanie i razem dochodzimy do najlepszych rozwiązań – mówi Jakub. – Pracuję w MOHITO 2,5 roku i codziennie dowiaduję się czegoś nowego – dodaje. Członkowie ekipy lubią się wzajemnie. Dobra atmosfera sprzyja wykonywaniu obowiązków, a dzięki takiemu wsparciu łatwo odnaleźć się w nowym środowisku.

DSC_2042

Jakubowi pasję do mody zaszczepiła mama, także projektantka

To zresztą nie koniec zalet pracy przy międzynarodowych projektach. Chociażby Roksana, członkini zespołu Must Have, a wcześniej Concept, w Reserved docenia, że produkty tej drugiej linii od początku do końca wykonywane są w Polsce i że cały proces produkcji odbywa się pod okiem zespołu. – Cenne jest dla mnie również to, że mam bezpośredni kontakt z działem technologicznym, w którym omawia się, szyje i komentuje wzory ubrań. Właśnie tam można najwięcej dowiedzieć się o szyciu i konstrukcji
– dodaje, a Jakub wspomina także możliwość zawodowego spełnienia – Wyżycia się projektowego! Utkwiła mi w głowie kurtka z ćwiekami, którą przygotowywałem pod linię Gold Label. Kosztowała mnie mnóstwo pracy, ale efekt był niesamowity! – ekscytuje się. – Moment, w którym widzi się gotowy produkt, wykonany wedle własnego projektu, jest naprawdę wyjątkowy – wtóruje Natalia. Podobne emocje towarzyszą Roksanie. W dziale Must Have zajmuje się projektowaniem najbardziej pożądanych obiektów, hitów sezonu. Samodzielnie przez nią projektowane sukienki dzianinowe oprócz tego, że dają jej satysfakcję, to są swoistą wizytówką – dzięki nim może pokazać swoje możliwości.

3480

Roksana w RESERVED zajmuje się projektowaniem modeli must-have

Co ci młodzi projektanci takiego w sobie mają, że tak dobrze odnajdują się na swoich stanowiskach? Zgodnie powtarzają, że liczy się wytrwałość, cierpliwość, elastyczność, logiczne myślenie, dobra intuicja, ale też wyobraźnia i samodzielność. Chcą się uczyć i rozwijać. W końcu mają szansę poznać zasady funkcjonowania firmy nie tylko od strony projektowej, ale też kupieckiej, tkaninowej, konstrukcyjnej czy biznesowej. Sam Jakub przyznaje, że w MOHITO odnalazł swoją drugą pasję – włókiennictwo. – Praca na stanowisku asystenta to dobry pomysł na start w branży mody – mówi Natalia. Trudno się z nią nie zgodzić!

Aktualnie, ze względu na dynamiczny rozwój, firma LPP, właściciel marek RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY prowadzi intensywne rekrutacje na kluczowe stanowiska w działach przygotowania produktu. Poszukiwane są osoby chcące rozwijać się w branży modowej na stanowiskach projektantów, kupców, grafików i technologów odzieży. Dodatkowo oferujemy wsparcie relokacyjne dla kandydatów spoza regionu. Więcej o naszych rekrutacjach na www.reserved5plus.com/dolaczdonas .