Articles, Articles, Miejsca

Pracownia projektowania obuwia na Akademii Sztuki

by Magdalena Linke
Waiting for somebody to like it
Do you?

Przemek Piński, projektant ręcznie szytego obuwia i właściciel marki Piniak, poprowadzi od października pracownię projektowania obuwia.

Na Akademii Sztuki w Szczecinie powstanie w październiku nowy wydział Wzornictwa i specjalizacje: Projektowanie Produktu, Komunikacja Wizualna i Projektowanie Ubioru. Zajęcia z projektowania obuwia, w ramach specjalizacji Projektowanie Ubioru poprowadzi Przemek Piński, właściciel marki Piniak,  projektant ręcznie szytego obuwia, laureat licznych nagród i publikacji (Wysokie Obcasy, Art.&Bosiness, Label Magazine, Acivist, Viva moda). Marka Piniak skupia się na tradycyjnym rzemiośle. Wykonuje zlecenia indywidualne oraz projekty eksperymentalne. Jest równierz plarformą wymiany wiedzy na temat szeroko pojętej dziedziny jaką jest obuwie.

Skąd pomysł otwarcia pracowni projektowania obuwia?

Piniak: Do stworzenia pracowni projektowania obuwia zaprosili mnie Kamil Kuskowski (dziekan wydziału malarstwa i nowych mediów na AS) i Waldemar Wojciechowski (kierownik katedry nowych mediów) jeszcze na etapie koncepcyjnym pracy nad tworzeniem nowych kierunków. Dowiedziałem się wtedy, że mają w planie wyremontować oddzielny budynek, obecnie Centrum Przemysłów Kreatywnych, i że mam szansę uczestniczyć w tym projekcie. Ich starania zakończyły się sukcesem, powstało piękne centrum z nowoczesnymi pracowniami, gdzie częścią Fashion Labu jest moja pracownia. W tym roku Ministerstwo zatwierdziło nowy kierunek na Akademii Sztuki w Szczecinie i możemy świętować powstanie nowej szkoły designu.

Na czym opierasz swój program nauczania? 

Obecnie ruszamy ze studiami licencjackimi dlatego priorytetem będzie nauczenie studentów podstaw projektowania. W przypadku obuwia będą to też podstawy rzemiosła. Takie doświadczenie pozwala projektować dany produkt w profesjonalnym wymiarze, poszerza możliwości przyszłych projektantów. Nawet jeżeli nie będą zawodowo związani z obuwiem, będą mieli bogate doświadczenie.

To oznacza, że Twoi studenci nauczą się zawodu i zdobędą dodatkowe umiejętności?

W mojej pracowni będziemy projektować także akcesoria, ponieważ park maszynowy przystosowany jest do rzemiosł skórzanych, czy też materiałów specjalistycznych, jakich używamy w tych rzemiosłach. Zarówno w przypadku akcesoriów jak i butów studenci mają szansę wyjść z uczelni jako doświadczeni projektanci produktów, które wybiorą na swoją specjalizację. Ważnym aspektem jest też doświadczenie pracy w przemyśle i poznanie procesów pracy biura projektowego, co umożliwi współpraca z partnerami Akademii, jakimi mogą być np. marki obuwnicze.

Informacje o rekrutacji: http://wminm.akademiasztuki.eu/Kandydaci

fot. Wystawa w Galerii Turbo