LPP, polski koncern modowy, polska moda, fashion in Poland, reserved, mohito, ACCORD, SiNSAY, Cropp, House

Articles, Articles

Q&A o LPP

by Magdalena Linke
Waiting for somebody to like it
Do you?

Zastanawialiście się kiedyś jak powstała spółka LPP, gdzie ma swoją siedzibę i jakie marki wchodzą w jej skład? Udało nam się dotrzeć do źródła informacji i zapytać rzecznika prasowego firmy, Panią Martę Chlewicką, o model biznesowy, warunki pracy i receptę na sukces tak dużego przedsiębiorstwa odzieżowego.

Jak i kiedy powstało LPP? 

Firma powstała na początku lat 90. Wówczas zajmowaliśmy się importem odzieży z Chin i Turcji, a popyt na niedrogą odzież był w Polsce ogromny. Jednak już po kilku latach właściciele firmy mieli przekonanie, że aby odnieść sukces w naszej branży, trzeba stworzyć autorską markę odzieżową i sieć własnych salonów sprzedaży. Tak powstało RESERVED – nasza największa i najlepiej rozpoznawalna marka, która dziś podbija kolejne rynki. Zwieńczeniem pierwszego etapu rozwoju firmy był debiut LPP na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2001 roku. Obecnie, po ponad 20 latach intensywnej pracy i ciągłych inwestycji, jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się międzynarodowych przedsiębiorstw odzieżowych w Europie.

 

Jakie marki wchodzą w skład firmy i do kogo są adresowane?  

Obecnie w skład LPP wchodzi pięć marek: RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY. RESERVED to marka oferująca trendy dla najszerszej grupy naszych klientów – kobiet, mężczyzn, a także dla dzieci. W jej ofercie dostępne są kolekcje inspirowane światowymi trendami, w których klient odnajdzie proste i klasyczne projekty, a także oryginalne wzory dla odważniejszych odbiorców. Cropp i House to marki młodzieżowe adresowane zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Kolekcje Cropp powstają z myślą o osobach ceniących sobie relacje z rówieśnikami, które poprzez strój chcą zamanifestować swoją niezależność, natomiast House to oferta dla młodych ludzi, dla których źródłem inspiracji jest muzyka. Dwie kolejne marki tworzą kolekcje wyłącznie dla kobiet. MOHITO to propozycja dla osób pewnych siebie i niezależnych. Jej projektanci tworzą propozycje łączące w sobie swobodę i elegancję. Kolekcje MOHITO są zgodne z najnowszymi światowymi trendami modowymi, a w odzieży tej marki można wyglądać wyjątkowo zarówno w sytuacjach biznesowych, jak i nieformalnych. Nasza najmłodsza dotychczas marka – SiNSAY dedykuje swoje kolekcje dziewczynom, które szukają inspiracji dla codziennych stylizacji, ale także niebanalnych zestawów imprezowych. Znakiem rozpoznawczym SiNSAY są t-shirty z odważnymi wzorami i nadrukami. Dotychczas działaliśmy wyłącznie w segmencie fast fashion, ale przed nami bardzo ważne wydarzenie i ogromne wyzwanie. Już styczniu zaprezentujemy naszą szóstą markę – tym razem będzie to oferta premium, adresowana do najbardziej wymagających klientów, ceniących klasykę i niezobowiązującą elegancję.

Marta Chlewicka, rzecznik prasowy LPP

W jaki sposób LPP związana jest z Polską? 

Jako firma o międzynarodowym zasięgu w komunikacji z klientami nie podkreślamy polskich korzeni – to obowiązujący w całej branży standard. Klienci fast fashion szukają przede wszystkim atrakcyjnych modeli w atrakcyjnych cenach. Mniejsze znaczenie ma dla nich to, czy właściciel ich ulubionej marki to firma polska, szwedzka, hiszpańska, czy brytyjska. Silne przywiązanie LPP do Polski, a przede wszystkim do Pomorza, gdzie powstała nasza firma i gdzie od początku znajduje się jej centrala oraz zaplecze projektowe i logistyczne, ma dla nas jednak znaczenie. To w Gdańsku bije serce LPP – tu powstają nasze kolekcje, tu jesteśmy jednym z największych pracodawców. Tu płacimy podatki oraz wspieramy rozwój naszego otoczenia poprzez działalność charytatywną. Ważnym regionem jest dla nas także Małopolska. Kolekcje dwóch naszych marek, MOHITO i House, powstają w biurze LPP w Krakowie. Nasza „polskość” to także poczucie odpowiedzialności za rozwój branży odzieżowej, dlatego od lat realizujemy wspólnie z uczelniami artystycznymi wiele projektów adresowanych do przyszłych projektantów i dajemy im tym samym praktyczne umiejętności oraz możliwość zobaczenia jak wygląda tworzenie mody w praktyce, w firmie ubierającej miliony ludzi na trzech kontynentach.

 

Gdzie produkowane są ubrania LPP?

Podobnie jak nasi globalni konkurenci zajmujemy się projektowaniem odzieży, promowaniem naszych marek i ich kolekcji oraz dystrybucją. Nasz model biznesowy zakłada, że produkcję zlecamy fabrykom w krajach azjatyckich, a także w Polsce, Turcji czy we Włoszech. To, gdzie produkowany jest dany model, zależy od bardzo wieku czynników. Ważna jest oczywiście cena, ale także czas, w jakim dostawca może przygotować dla nas odpowiednią liczbę produktów oraz jakość, którą jest w stanie zagwarantować. Bardzo ważne są dla nas także warunki pracy osób zaangażowanych w produkcję naszych kolekcji.

Hana Jirickova wystąpi w najnowszej kampanii Reserved

Co robicie by kontrolować proces produkcji i warunki pracy w fabrykach?

Przede wszystkim prowadzimy audyty w azjatyckich zakładach, którym zlecamy produkcję, a nasi kupcy wiele czasu oraz energii poświęcają na budowanie stałej bazy zaufanych dostawców. W naszej branży wyznacznikami społecznej odpowiedzialności jest przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo oraz o przestrzeganie praw pracowniczych. Podstawowym narzędziem kontroli jest opracowany przez nas Kodeks Postępowania, określający wymagania, jakie stawiamy dostawcom. Równocześnie jesteśmy przekonani, że poprawa warunków pracy w fabrykach jest wyzwaniem dla wszystkich działających globalnie firm odzieżowych i angażujemy się w działania podejmowane wspólnie przez całą branżę. Jako jedyna polska firma przystąpiliśmy do inicjatywy ACCORD, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa w fabrykach odzieżowych w Bangladeszu.

 

W jakich krajach można obecnie kupić ubrania marek wchodzących w skład LPP?

Zarządzamy obecnie siecią niemal 1,6 tys. salonów w 17 krajach. Nasze produkty dostępne są w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji, na Litwie, Łotwie i w Estonii, w Rosji, na Ukrainie, w Rumuni, Bułgarii, na Węgrzech oraz w Chorwacji. Od 2015 roku jesteśmy także na Bliskim Wschodzie – w Egipcie, Katarze, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Cały czas poszukujemy kolejnych atrakcyjnych lokalizacji – już wiemy, że w kolejnym roku otworzymy pierwsze sklepy na Białorusi, w Kazachstanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W dalszej perspektywie chcielibyśmy mieć także salony flagowe w europejskich stolicach mody – Londynie, Paryżu czy Mediolanie.

Aktualnie, ze względu na dynamiczny rozwój, firma LPP, właściciel marek RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY prowadzi intensywne rekrutacje na kluczowe stanowiska w działach przygotowania produktu. Poszukiwane są osoby chcące rozwijać się w branży modowej na stanowiskach projektantów, kupców, grafików i technologów odzieży. Dodatkowo oferujemy wsparcie relokacyjne dla kandydatów spoza regionu. Więcej o naszych rekrutacjach na www.reserved5plus.com/dolaczdonas