Magazine, Travel Guide, Wellbeing

Sezon Travel: The Retreat at Blue Lagoon Iceland

Waiting for somebody to like it
Do you?

Trudno nie zgodzić się z faktem, że baseny Blue Lagoon są kompleksem o światowej renomie. Oprócz zanurzenia się w błogiej wodzie, mającej niespotykane właściwości, na miejscu warto również skorzystać z zabiegów SPA w hotelu The Retreat, restauracji, oraz zrobić zakupy w butikach oferujących naturalne kosmetyki. Kto wie, może będziesz siedział w rajskiej wodzie ramię w ramię z Björk, Beyoncé, Jay-Z, Kim Kardashian czy Kanye Westem.

Blue Lagoon to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Islandii, zresztą nietrudno się temu dziwić! Piękna, mleczno-niebieska matowa woda stanowi duży kontrast dla otaczających to miejsce czarnych pól lawowych pokrytych zielonym mchem.

Historia Blue Lagoon zaczyna się w roku 1976, kiedy uformowała się obok geotermalnej elektrowni, Svartsengi. W przeciwieństwie do tego, co uważa wiele ludzi, laguna nie jest naturalnym zjawiskiem, ale na jej utworzenie wpłynęła inna sztuczna konstrukcja. I to właśnie ten nadmiar wody z odwiertów elektrowni pozwala na użytkowanie jej w inny sposób.

Niektórzy twierdzą nawet, że laguna jest katastrofą ekologiczną, ale w opinii większości ludzi, jest to szczęśliwy przypadek. Woda jest całkowicie czysta, nie ma w niej żadnych substancji chemicznych, jedynie naturalne minerały, które okazały się bardzo dobrze służyć skórze ludzi zażywających kąpieli.

Kiedy pierwsza osoba spróbowała kąpieli w Blue Lagoon w 1981, nie wszyscy byli przekonani co do tego pomysłu. Pierwszą osobą, która to zrobiła, był młody mężczyzna, Valur Margeirsson. Cierpiał na łuszczycę i chciał spróbować wszystkiego, co potencjalnie mogłoby pomóc jego skórze.

Dostał pozwolenie od członka rady nadzorczej elektrowni geotermalnej i zdał sobie sprawę z tego, jak dobrze na jego skórę działała woda z algami. Był pierwszym, który nazwał to miejsce „Błękitną Laguną”, (ang. „Blue Lagoon”), z islandzkiego „Bláa Lónið” –  nazwa się przyjęła i jest używana do dzisiaj.

Blue Lagoon szybko stało się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Islandii – zarówno przez mieszkańców, jak i zagranicznych gości. Najciekawszą atrakcją jest tu z pewnością pobyt w wyjątkowym, luksusowym hotelu The Retreat i skorzystanie z zabiegów tutejszego SPA.

Otwarty w 2018 roku resort znajduje się niecałe 45 minut drogi od stolicy Islandii, Reykjaviku. Już sama jego architektura powoduje, że warto to miejsce odwiedzić. Został zaprojektowany tak, aby pasował do krajobrazu. W 62 pokojach goście znajdą za oknem wulkaniczny krajobraz i prywatny dostęp do wody (niektóre mają nawet własne laguny). Wnętrze the Retreat to łagodna mieszanka drewna i ziemistej atmosfery w połączeniu z naturalnymi islandzkimi materiałami, takimi jak surowy beton i powierzchnie lawy.

Największe wrażenie robi hotelowe SPA, do którego można przyjechać również z zewnątrz. Menu zabiegów jest obszerne, a najciekawszym wydaje się masaż wodny w lagunie o powierzchni 900 metrów kwadratowych. Spa Retreat wita gości podziemnym wejściem i oferuje szereg zabiegów opartych na krzemionce, algach i minerałach geotermalnej wody morskiej. Autorski masaż w wodzie wykonywany jest w prywatnej części laguny. To zabieg całkowicie bezpieczny, który relaksuje ciało i niesie ukojenie dla zmysłów.

Po wizycie w SPA, warto skorzystać w oferty tutejszej restauracji. Na gości czeka wybór wyśmienitych potraw, również skomponowanych z myślą o lagunie i unikatowym krajobrazie Islandii. Wizyta zakończona w tym miejscu jeszcze na długo pozostaje w pamięci.