Magazine

#SezonnaWFF

by Magdalena Linke
15 people like it
Do you?

9 października rusza 31 edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jak co roku czeka nas ponad tydzień wrażeń. Zobaczcie, które filmy poleca Sezon Mag!

Warsaw Film Festival należy do elitarnego grona czternastu wydarzeń pod patronatem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych. Co roku na to wielkie święto kina przyjeżdżają do stolicy reżyserzy, aktorzy, artyści. W trakcie festiwalu, zarówno w Multikinie w Złotych Tarasach, jak i w Kinotece mają miejsce światowe premiery filmowe, konkursy, warsztaty i pokazy kina niezależnego.

Sezon Mag wybrał dla Was kilka filmów z różnych kategorii, które szczególnie poleca. Ale pamiętajcie, jak mówi dyrektor WFF, Stefan Laudyn: “Na WFF mamy absolutną wolność wyboru”. A więc długopis, gazeta festiwalowa w dłoń i wybieramy!

Na początek polecamy Wam film otwarcia tegorocznej edycji WFF. “Mężczyzna i kurczaki” to zwariowana czarna komedia w reżyserii Andersa Thomasa Jensena, zdobywcy Oskara i Nagrody Publiczności na WFF 2005.

Men&Chicken_01

opis filmu: Elias (Mads Mikkelsen z wąsem) i Gabriel (David Dencik) są braćmi, którzy nigdy nie przepadali za sobą. Na łożu śmierci, ojciec wyjawia im, że są adoptowani. Zaskoczeni, postanawiają połączyć siły i odszukać swojego biologicznego ojca. Pierwszy trop prowadzi ich do zaniedbanej i zapomnianej willi schorowanego Evilio Thanatosa, którą miejscowi omijają z daleka. Jego towarzyszami są wszechobecne kury, kaczki, gęsi, indyki… i trzej synowie. Ich nieprzewidywalne i pełne przemocy zachowania na każdym kroku szokują przyjezdnych. Elias i Gabriel, penetrując labirynt mrocznych korytarzy willi, odkrywają paraliżującą prawdę o sobie i swojej nowej rodzinie.

Z serii “Pokazy specjalne” zachęcamy do obejrzenia filmu “Panama” serbskiego reżysera Pavle Vučković, który premierę miał na festiwalu w Cannes.

Panama_02

opis filmu: Jovan jest znanym w szkole podrywaczem. Kiedy spotyka Maję, początkowo traktuje ją jak wszystkie poprzednie dziewczyny, bez zobowiązań. Jej tajemnicze zachowanie i częste zniknięcia podkręcają temperaturę związku, ale po jakimś czasie wywołują w nim irytację. Z równowagi wyprowadza go brak kontroli nad dziewczyną. Jovan zaczyna więc śledzić filmy, jakie Maja zamieszcza na Facebooku i szybko odkryje, że dziewczyna prowadzi podwójne życie. Kiedy nagrania zaczną mieszać się z rzeczywistością, chłopak zgubi się w labiryncie sprzecznych uczuć. Między namiętnością a odrzuceniem będzie desperacko próbował odkryć, kim naprawdę jest Maja. I nie cofnie się przed niczym.

W tej serii już zdążyliśmy wpisać do kalendarza film “Janis: Little girl blue” w reżyserii Amy Berg, który zostanie wyświetlony niestety tylko raz, w piątek 16.10.2015 o godzinie 21:00.

Janis_01

opis filmu: Narratorem dokumentu jest sama Janis Joplin. Jej słowa pochodzą z listów, jakie pisała do rodziny, przyjaciół i kochanków. Odczytuje je Chan Marshall – wokalistka Cat Power. Najnowszy dokument nominowanej do Oscara reżyserki wychodzi poza rockowy stereotyp Janis Joplin i przełamuje dotychczasową legendę zbudowanej wokół jej życia. Dzięki jej osobistym wyznaniom dostrzegamy delikatną, wrażliwą, ale jednocześnie pełną mocy kobietę.

Z serii “Konkurs Międzynarodowy” wybieramy się na film, który z pozoru z modą ma niewiele do czynienia. “Neonowy byk” w reżyserii Gabriela Mascaro to opowieść o marzeniu uszycia wyjątkowej sukni.

opis filmu: Iremar bierze udział w Vaquejadas – rodeo w północno-wschodniej Brazylii. Jego domem jest ciężarówka, którą wozi byki z przedstawienia na przedstawienie. Towarzyszy mu tancerka egzotyczna Galega, jej bezczelna córka Cacá oraz Zé, towarzysz z rodeo. Wspólnie tworzą rodzinę. Region, w którym pracują przeżywa boom w przemyśle odzieżowym i to budzi w Iremarze nowe ambicje. Jego głowę zaczynają wypełniać marzenia o zaprojektowaniu i uszyciu super sexy kolekcji z cekinów i zmysłowych tkanin…

W konkursie “1-2” warto zobaczyć film “Nowy Świat”. Polscy reżyserowie, w tym Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski oraz Michał Wawrzecki i trzy nowele filmowe o ucieczce od zła i podróży ku lepszemu.

22.02.2015 Warszawa. Plan filmu Nowy Świat "Borys" reż. Łukasz Ostalski, operator Piotr Paulus. fot. Paweł Wyszomiirski / www.redseven.pl

opis filmu: Przyglądamy się losom trojga młodych bohaterów z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu, dla których Polska stała się tytułowym “nowym światem”.

Po opuszczeniu męża, białoruskiego opozycjonisty, Żanna mieszka z córką u siostry w Warszawie. Chce się jak najszybciej wyprowadzić i stworzyć ze swoim chłopakiem normalny dom. Jej plany się skomplikują, kiedy mąż zostanie ponownie aresztowany. Afgańczyk Azzam, pracujący dla polskiej armii jako tłumacz, w ojczyźnie jest traktowany jak zdrajca. Po ewakuacji do Polski nie potrafi się otrząsnąć z wojennych przeżyć. Czy odnajdzie się w świecie, w którym zawsze będzie obcy? Ukrainka Wera ucieka do Polski, aby w tajemnicy przed rodziną poddać się operacji zmiany płci. Niespodziewana wizyta jej ojca i małego synka sprawia, że musi na nowo zmierzyć się z pytaniem o własną tożsamość.

W konkursie “Wolny duch” zainteresował nas film “Mandarynka” w reżyserii Sean Baker, który miał premierę na tegorocznym festiwalu Sundance. Film opowiada o transseksualnej prostytutce, która wyrusza na poszukiwania niewiernego kochanka. Ten szalony, kolorowy i pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji film został nakręcony iPhone’em 5S.

Tangerine_01

opis filmu: Jest Wigilia w zachodnim Hollywood. Z miesięcznego pobytu w więzieniu wychodzi właśnie Sin-Dee, transseksualna prostytutka. Spotyka się ze swoją najlepszą przyjaciółką z branży – Alexandrą. W trakcie ploteczek w cukierni dowiaduje się od niej, że jej chłopak i alfons Chester zdradził ją z biologiczną kobietą! Razem wyruszają na poszukiwania niewiernego kochanka. Zaczyna się szalona eskapada po świątecznym Hollywood zamieszkanym przez różne subkultury. Raz po raz spotykają starych klientów czy oryginalnych nieznajomych, włączając w to armeńską rodzinę, która również stawia czoło konsekwencjom zdrady.

Jak co roku niezwykle interesujący wydaje się przegląd filmów dokumentalnych. Na tegorocznym festiwalu szczególnie interesujące wydają się być filmy: “Gayby Baby” o dorastaniu w rodzinie homoseksualnej, “Choroba” o parze młodych dziewczyn, które zamierzają pobrać się w Amsterdamie, czy “Yallah! Underground” czyli przegląd najważniejszych progresywnych artystów na scenie muzycznej Egiptu, Libanu, Palestyny, Jordanii i Izraela poprzez lata 2009 do 2013.

Z polskich filmów, Sezon Mag poleca Wam “Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, który otrzymał ponad 30 nagród na międzynarodowych festiwalach.

Sztuczki_02

opis filmu: Sześcioletni Stefek rzuca wyzwanie opatrzności. Chłopiec wierzy, że sprowokowany przez niego ciąg drobnych zdarzeń pozwoli mu zbliżyć się do ojca, który porzucił matkę dla innej kobiety. Siostra Stefka, 17-letnia Elka, uczy go, jak przekupić los drobnymi ofiarami. Jednak w decydującej chwili dzieci nie mają nic cennego do poświęcenia. W swojej grze z przeznaczeniem Stefek decyduje się niebezpiecznie podnieść stawkę…

Mówi reżyser: “Film ten jest zadedykowany mojej siostrze. Kiedy byłem mały, a ona była nastolatką, sadzała mnie na szafie. W ten sposób na jakiś czas był ze mną spokój. Niestety czas ten należy już do przeszłości.”

W kategorii “Odkrycia” z pewnością trzeba zobaczyć film francuskiego reżysera Nabil Ayouch “Tyle miłości”, który został zakazany Maroku ze względu na skrajny realizm, “naruszanie dobrych obyczajów oraz pornografię”, a reżyserowi i ekipie grożono śmiercią.

opis filmu: Współczesny Marrakesz. Cztery przyjaciółki Noha, Randa, Soukaina i Hlima pracują jako prostytutki. W muzułmańskim Maroku, gdzie ich profesja jest nielegalna, są wykluczone ze społeczeństwa. Wzajemnie się wspierając i pomagając, dziewczyny każdego dnia walczą o zapewnienie sobie i bliskim środków do życia. Zbyt często narażone na fizyczną i psychiczną przemoc, zachowują godność i radość życia, łapiąc każdą szczęśliwą chwilę. Traktowane jak obiekt pożądania bywają kochane zbyt mocno…

W repertuarze 31. edycji WFF znalazło się dużo więcej filmów. Są ciekawe pokazy filmów krótkometrażowych i takich, które z pewnością spodobają się rodzinom z dziećmi. Sprzedaż biletów już ruszyła. Czekamy na Wasze relacje z sal kinowych!