Articles, Miejsca, Travel Guide

Travel Guide by Sezon Mag: w samym sercu Drezna

by Magdalena Linke-Koszek
Waiting for somebody to like it
Do you?

W całej Europie nie ma hotelu podobnego do Taschenbergpalais Kempinski Dresden. Tu określenie „pałacowy” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Zlokalizowany w historycznej dzielnicy Innere Altstadt, Taschenbergpalais Kempinski Dresden przyciąga gości nie tylko luksusowym wystrojem i komfortem ale również centralnym położeniem.  Przemiła obsługa z uśmiechem na twarzy odpowiada na każde pytanie już od pierwszej minuty pobytu, a obecny tu konsjerż wydaje się tylko czekać w gotowości do spełnienia potrzeb klienta.

Historia pałacu Taschenberg jest ściśle związana z historią regionu Saksonii i Drezna. Pałac został pierwotnie zbudowany przez słynnego mecenasa architektury, a króla Polski Augusta II Mocnego. Siedziba została zaprojektowana przez Johanna Friedricha Karchera, specjalnie dla hrabiny Cosel. Hrabina, Anna Constantia, zdobyła władzę i reputację dzięki wczesnemu małżeństwu, które dało jej tytuł baronowej, którą udało jej się przekształcić w ośmioletnią pozycję jako oficjalna kochanka króla. Jej zaangażowanie w politykę lokalną kosztowało ją polityczną przysługę zarówno wobec króla, jak i miasta. Anna została wygnana w 1713 r., a pałac stał się własnością państwa.

Pałac turecki, jak wówczas nazywano Taschenberg, stał się domem książąt koronnych i ich rodzin. W miarę upływu czasu do kompleksu dodawano ozdoby, takie jak fontanny z piaskowca, a także więcej pomieszczeń. Ostatnie skrzydło na południowo-wschodnim końcu budynku zostało oddane w połowie XIX wieku.

Król Saksonii abdykował w 1918 r., zmieniając państwo i jego stolicę Drezno, w Wolne Państwo Saksonii w Republice Weimarskiej, obecnie w Niemczech. Efekty II wojny światowej zmieniły miasto ze stolicy artystycznych przedsięwzięć w centrum komunikacyjne i produkcyjne. Pośpiech zwrócił uwagę sił alianckich, a miasto doznało wielu szkód w swoich skarbach architektury, w tym w pałacu Taschenberg.

Pracochłonna renowacja, która rozpoczęła się w 1992 r., przekształciła budynek z XX-wiecznej podupadającej rudery w luksusowe dziedzictwo królewskiej przeszłości. Oryginalna struktura, wspaniałość przeszłości wróciły do życia, a Hotel Tascenbergpalais stał się jednym z pierwszych pięciu hoteli w Saksonii otwartych po 31 marca 1995 roku.

Hotel Taschenbergpalais Kempinski Dresden, mający standard 5-gwiazdkowy, jest obiektem łączącym tradycję i nowoczesność, na co wpływa położenie w pobliżu takich zabytków, jak Zwinger, zamek drezdeński i Semperoper, z czym wiąże się z kolei obecność turystów z całego świata. W hotelu znajduje się 213 pokoi i 31 apartamentów. Wśród nich wyróżnia się mający 360 m² powierzchni apartament książęcy (Kronprinzensuite), posiadający cztery sypialnie i salon. W wyjątkowym stylu „barokowej secesji” eleganckie meble w pokojach wspaniale łączą się z wszechobecnym królewskim błękitem. W łazienkach znajduje się marmur najwyższej jakości. Zimą na hotelowym dziedzińcu można pojeździć na łyżwach, a wieczorem odpocząć w hotelowej restauracji Intermezzo i przepięknym spa, zlokalizowanym na niższych piętrach.