Vitkac, superga, jakub de barbaro, janek simon

Articles

VITKAC x Superga

by Magdalena Linke-Koszek
Waiting for somebody to like it
Do you?

Limitowana kolekcja projektu Jakuba De Barbaro i Janka Simona to niecodzienne połączenie bieli i czerni inspirowane formułą matematyczną zwaną pinwheel tiling.

Superga jest dostępna na polskim rynku od 2015 roku. Marka została założona w 1911 roku przez Walter’a Martiny’ego. Powstała z myślą o produkcji trwałego wodoodpornego obuwia na gumowej podeszwie. Dziś Superga tworzy unikalne trampki oraz obuwie lifestylowe, a jej klasyczny model o numerze 2750 stał się ikoną na całym świecie. Do największych fanek marki należą Chiara Ferragni, Karolina Kurkova, Emma Watson oraz Katie Holmes.

Po udanej współpracy z marką The Row, Man Repeller, siostrami Rodarte oraz butikiem internetowym Cantao, kultowe tenisówki włoskiej marki doczekały się polskiej odsłony za sprawą luksusowego domu handlowego VITKAC. O ich zaprojektowanie poproszono dwóch artystów: Jakuba De Barbaro – grafika, wyróżnionego niedawno European Design Award oraz Janka Simona, artystę konceptualnego, którego prace wielokrotnie wystawiane były za granicą (m.in. na biennale w Pradze i Liverpoolu).

W limitowanej kolekcji dostępne są dwa modele do wyboru – na czterocentymetrowej platformie (model 2790) i na klasycznej podeszwie (2750). Nieregularny wzór przypominający romby, inspirowany formułą matematyczną zwaną pinwheel tiling, sprawia, że każdy but jest wyjątkowy. Nie ma dwóch, które wyglądają tak samo, nawet w tej samej parze! Artyści wyróżnili także sposób wiązania butów. Asymetrycznie rozmieszczone szlufki i zostawiona pierwsza dziurka to znak rozpoznawczy tej kolekcji.

https://www.vitkac.com/pl/projektant/superga-x-vitkac